معاونت املاک و اراضی

                              

معاونت املاک و اراضی به عنوان یکی از معاونت‌های باسابقه‌ی تشکیلات آستان قدس رضوی، وظیفه ساماندهی امور مربوط به املاک و اراضی آستان مقدس امام رضا (علیه السلام) را بر عهده دارد. این معاونت با توجه به وظایف محوله، همواره با موضوع وقف و نیات واقفان و نیز ارباب رجوعان ارتباط مستقیم دارد.

با توجه به گستردگی و پراکندگی موقوفات و اراضی آستان قدس رضوی در گستره‌ی وسیع کشور و به منظور خدمات‌رسانی هرچه مطلوب‌تر به متقاضیان و اربابان رجوع در سراسر حوزه‌ی کاری معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی، ساختار اداری این معاونت دارای 8 مدیریت می باشد و این ساختار به گونه‌ای طرح ریزی شده است که به جز "فنی و واگذاری " که وظایف خاص خود را برعهده دارند، با توجه به تراکم موقوفات و اراضی یک منطقه، مدیریتی به نام آن منطقه تشکیل و کلیه‌ امور مربوط به وقف، اجرای صحیح نیات واقفان و... آن منطقه در آن انجام می شود.

در این رابطه تاکنون 8 مدیریت در مجموعه معاونت املاک و اراضی تشکیل شده است که هر یک بسته به نوع و گستردگی فعالیت خود شامل تعدادی ادارات زیرمجموعه هستند.

معاونت بهره وری املاک و اراضی یکی از معاونت های زیر مجموعه بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی است که در راستای طبقه بندی وظایف و به منظور تحقق اهداف مقدس آستان قدس رضوی، وظایف زیر برای حوزه معاونت املاک و اراضی تعیین گردیده است:

  •  رسیدگی به کلیه امور اراضی شهری و مستغلات از قبیل حفظ اراضی و حراست از آنها و مشخص کردن اراضی قابل واگذاری و واگذاری اراضی در چهار چوب ضوابط و روشهای اجرایی و پیشگیری و تحصیل حقوق موقوفه مترتب بر زمینهای محدوده شهری.
  •  شناسایی، معرفی و پیگیری در تعقیب متخلفین و متجاوزین به حقوق موقوفه در اشکال مختلف تصرفات عدوانی، عدون از شرایط اسناد اجاره و عدم اجرای تعهدات مالی و نظایر آن؛
  •  تعیین تکلیف اسناد مشمول قانون فسخ احداث و قانون ابطال اسناد فروش رقبات آب و اراضی موقوفه مصوب مجلس شورای اسلامی؛
  •  رسیدگی به امور مستلزمات شهری آستان قدس رضوی؛
  •  ارائه خدمات مختلف به مستأجرین اراضی و مستغلات شهری از قبیل تجدید اجاره ها، تفکیک انتقال، اصلاح اسناد و انتقال آن بر اساس ضوابط و مقررات جدی؛
  •  حفظ حدود و ثغور املاک وقفی و تثبیت وقفیت کلیه املاک وقف شده اعم از مزارع، باغات، مراتع، آبار، اشجار، انهار، چشمه ها و غیره؛
  •  احیاء اراضی موقوفه و تحصیل درآمدهای متناسب به منظور تحقق هرچه کامل‌تر نیات واقفین

  • آدرس:مشهد،بین میدان فردوسی ومیدان بوعلی جنب میدان بوعلی کد پستی 9195983115
  • شماره تلفن های حوزه معاونت بهره وری املاک و اراضی بنیاد بهره وری موقوفات:

مدیریت

تلفن

معاونت املاک و اراضی

051-31437419

مدیریت املاک و اراضی1 مشهد

051-31437004

مدیریت املاک و اراضی2 مشهد

051-31437033

مدیریت فنی و واگذاری

051-31437065

ستاد مدیریت املاک واراضی شهرستان ها

051-31437424

دبیرخانه

051-31437078

فکس

051-31437076