• 1400/10/08 - 08:42
  • تعداد بازدید: 526
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
به همت شرکت کشاورزی رضوی آغاز شد:

آغاز عملیات اجرایی کشاورزی مشارکتی جهت احداث باغ های مکانیزه

شرکت کشاورزی رضوی به عنوان بخش اصلی گروه کشاورزی شرکت‌ها و موسسات ذیل بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی و با توجه به ماموریت اصلی خود که ایجاد بهره‌وری حداکثری از کلیه منابع آب و خاک موقوفات در اختیار آن شرکت است و همچنین تجربه چندین ساله اجرای موفق انواع مدل‌های کشاورزی قراردادی و مشارکتی( مزارعه کاری و مساقات) به اجرای طرح مشارکتی باغ‌داری در اراضی کم‌برخوردارتر شهرستان سرخس روی آورده است.

به گزارش اداره ارتباطات و رسانه بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی محمود صادقی، مدیرعامل شرکت کشاورزی رضوی در این خصوص می‌گوید: این شرکت در راستای سیاست‌های کلان آستان قدس، سیاست‌های محوری ابلاغی ذیل بنیاد بهره‌وری موقوفات و با هدف تحقق شعار سال «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی‌ها» و هم‌چنین ارائه مشوق‌ها و تسهیل شرایط در جهت حمایت از بهره‌برداران خصوصی ذی‌صلاح با انگیزه تولید و اشتغال دائم و پایدار در مناطق تحت پوشش، الگوی کشاورزی مشارکتی را اجرایی نموده است.

وی در توضیح این الگو تصریح می‌کند: در یک مشارکت بلندمدت، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و استفاده از نیروی انسانی بومی مناطق کم برخوردار، منابع موقوفاتی آستان قدس که در گذشته به بهره‌وری حداکثری نرسیده و منتظر سرمایه‌گذاری عظیم بوده‌اند، به چرخه بهره‌وری حداکثری در محصولات باغی صادرات محور  وارد می‌شوند.

صادقی تاکید می‌کند: باید از بخش خصوصی کمک بگیریم تا با هم‌افزایی دو سویه، امر چند ساله را در کمترین زمان ممکن به سرانجام برسانیم. البته در مسیر اجرای چنین پروژه‌هایی قطعا دشواری‌هایی نیز وجود دارد اما می‌توان با مشارکت شرکت کشاورزی رضوی و بخش خصوصی، شروعی تازه را برای کارهای بزرگ در منطقه سرخس رقم زد.

دستاوردهای اجرای طرح مشارکتی کشاورزی

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی آستان قدس مبنی بر قرار دادن کمک به مناطق کمتر توسعه یافته جزو اولویت‌های اصلی سرمایه‌گذاری عنوان می‌کند: منفعت اصلی این امر برای مردم بومی منطقه رونق تولید و زمینه‌سازی برای ایجاد اشتغال پایدار مستقیم و غیرمستقیم است. از سوی دیگر در پروژه‌ای احداث باغاتی به مساحتی حدود ۶۵۰ هکتار، درآمدزایی قابل توجهی برای منطقه خواهد داشت که با رونق‌بخشی صنایع و اشتغال‌زایی در منطقه، توازن جمعیتی سرخس حفظ و از مهاجرت‌های بی‌مورد جلوگیری می‌شود.

صادقی اضافه می‌کند: اجرای این طرح برای شرکت کشاورزی رضوی و بنیاد بهره‌وری موقوفات علاوه بر افزایش سودآوری‌های مستقیم و غیرمستقیم از منابعی که تاکنون به دلایل مختلف سودآوری و یا حتی بهره‌وری مناسبی نداشته است؛ دستاوردهای دیگری همچون اعتلای نام شرکت، قدم برداشتن و همسو شدن با ماموریت اصلی آستان قدس رضوی که همان رسالت اجتماعی در یاری رساندن به مردم و مجاورین  در مناطق تحت پوشش و ارائه خدمات مدیریت کشاورزی به بهره برداران از رقبات و موقوفات نیز دارد.

وی یادآور می‌شود: تا امروز در اراضی مزرعه دولت آباد، محصولات زارعی  پاییزه شامل گندم، جو ، کلزا و در محصولات بهاره عمدتاً یونجه، ذرت، علوفه و پنبه و محصولات جالیزی شامل خربزه وهندوانه کشت میشد. در منطقه دق چهلتو سرخس نیز عمدتا محصولات زراعی از همین قبیل محصولات در الگوی کشت شرکت کشاورزی رضوی قرار داشت. اما با انعقاد این قرارداد در منطقه دولت اباد باغات گردو و در منطقه دق چهلتو باغات پسته با دیدگاه ارقام صادراتی کشت می‌شود.

چرا گردو و پسته؟

مدیرعامل شرکت کشاورزی رضوی بیان می‌کند: برخلاف گذشته که افراد کشاورزی را کاری کم سود می‌دانستند، امروزه ، افراد با کشت و کار آگاهانه می‌توانند به سود مناسب دست پیدا کنند. کشور ایران در تولید محصول گردو، دارای مقام سوم بعد از کشور چین و آمریکا است. البته در منطقه سرخس از نوع گرمسیری  رقم  پکان کشت خواهد شد که مزیت صادراتی دارد.

وی می‌افزاید: همچنین با توجه به اقلیم منطقه سرخس در خصوص ارقام پسته نیز صادق است، ارقامی که بازار جهانی بسیار خوبی داشته و با سرمایه‌گذاری بلند مدت و در سطح وسیع می‌تواند سهم بسزایی در بازار جهانی پسته برای ایران کسب کرده و ایران را از ارزش افزوده سرشار صادرات با نرخ جهانی منتفع سازد.

  • گروه خبری : کشاورزی و صنایع غذایی
  • کد خبر : 228
کلمات کلیدی
محسن  اختری
خبرنگار

محسن اختری

نظرات

0

نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید