7 شهریور 1400

راه‌اندازی مجدد خط تولید ویژه شرکت لبنی رضوی در دل تحریم‌ها

دستگاه تولید و بسته‌بندی شیر با ماندگاری بلند مدت در شرکت فرآورده‌های لبنی فعال شد؛ دستگاهی که تحریم‌ها عملکردش را مختل کرده بود اما با رفع موانع، حالا دوباره چرخ تولید را می‌چرخاند.

راه‌اندازی مجدد خط تولید ویژه شرکت لبنی رضوی در دل تحریم‌ها

به گزارش خبرنگار ما، سال 1394 بود که دستگاه تولید شیر فرادما، به عنوان محصولی با قابلیت نگهداری تا 6 ماه، توسط شرکت لبنی رضوی خریداری شد اما این روند به‌دلیل رخدادهای سیاسی و تحریم‌های ظالمانه آمریکا زیاد دوام نیاورد و در سال 1398 متوقف شد؛ اما حالا بار دیگر شاهد راه‌اندازی مجدد این دستگاه و تولید محصول توسط آن هستیم.

ممانعت طرف‌های خارجی از فروش قطعات و تجهیزات

دستگاه تولید و بسته‌بندی شیر فرادما یا استریل با سرمایه‌گذاری 2.5 میلیون یورویی آستان قدس رضوی توسط شرکت فرآورده‌های لبنی رضوی از شرکتی آلمانی خریداری شد. با توجه به اینکه دفتر منطقه‌ای و پشتیبانی این دستگاه در عربستان سعودی مستقر بوده و به دلیل برخی مسائل سیاسی، عربستان و آلمان از فروش قطعات، تجهیزات، مواد اولیه و پاکت‌های مورد نیاز خودداری کردند و همین موضوع باعث شد تا دستگاه عملاً از چرخه تولید خارج شود.

پیگیری ویژه برای رفع موانع

آرش فرزادنیا مدیرعامل شرکت فرآورده‌های لبنی رضوی می‌گوید: در بازدید چند ماه قبل قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در سال جاری از شرکت فرآورده‌های لبنی رضوی داشتند، با توجه به نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ و تاکید تولیت آستان قدس بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها، موضوع آغاز به‌کار مجدد این دستگاه در دستور کار قرار گرفت. در همین راستا با پیگیری‌های صورت گرفته، خوشبختانه مواد اولیه، قطعات و لوازم مورد نیاز وارد کشور شد.

افزایش ظرفیت تولید و اشتغال

مدیرعامل شرکت فرآورده‌های لبنی رضوی با اشاره به آغاز به‌کار مجدد دستگاه تولید و بسته‌بندی شیر فرادما در شهریور ۱۴۰۰ تصریح می‌کند: با فعالیت مجدد این دستگاه هم ظرفیت اشتغال مجموعه افزایش یافته، هم آستان قدس رضوی ظرفیت بیشتری برای تولید محصولات با کیفیت و خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران پیدا کرده است.

ظرفیت تولید روزانه 100 تن شیر

فرزادنیا با بیان این‌که دستگاه مذکور قابلیت تولید ۹ هزار عدد شیر یک لیتری در ساعت را دارد، می‌گوید: چنانچه این دستگاه در دو شیفت کاری مشغول فعالیت باشد، می‌تواند روزانه ۱۰۰ تن شیر را در حالت فرادما یا استریل برای عرضه به زائران و مجاوران و همچنین صادرات به کشورهای عراق، افغانستان و ... تامین کند.