17 شهریور 1400

تفاهم‌نامه همکاری موسسه کیفیت رضوی و دانشکده ریاضی دانشگاه فردوسی

موسسه کیفیت رضوی و دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد به منظور تبادل دانش و تجربیات، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

تفاهم‌نامه همکاری موسسه کیفیت رضوی و دانشکده ریاضی دانشگاه فردوسی

مدیر عامل موسسه کیفیت رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: با توجه به لزوم تعامل بیشتر مراکز دانشگاهی و نهادهای مدیریتی برای تبدیل یافته‌های علمی دانشگاهی به ابزاری برای توسعه، این تفاهم‌نامه منعقده شد است. حسین زمانی ادامه داد: استفاده از یافته‌های پژوهشی در حوزه ارزیابی محصولات مشترک و سوق دادن پروژه‌های دانشجویی به سمت کاربرد در حوزه‌های مورد نظر موسسه کیفیت رضوی از مهم‌ترین مفاد این تفاهم‌نامه است.

سرمایه‌گذاری و مشارکت برای تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی

مدیرعامل موسسه کیفیت رضوی با اشاره به تعهدات موسسه کیفیت رضوی در قالب این تفاهم‌نامه نیز گفت: مقرر شد از ظرفیت اساتید و دانشجویان نخبه و فعال برای حضور در کارگروه‌های مختلف تصمیم‌سازی برای شناسایی نیازها و مشکلات موسسه کیفیت رضوی استفاده شود.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری و مشارکت برای تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی دارای قابلیت و فراهم کردن زمینه ارائه دستاوردهای مشترک با دانشکده در نمایشگاه‌ها و همایش‌های مرتبط، از دیگر تعهدات موسسه کیفیت رضوی است.

زمانی درباره تعهدات دانشکده ریاضی نیز خاطرنشان کرد: بسترسازی برای ایجاد و توسعه فناوری در پروژه‌های تحت نظارت موسسه کیفیت رضوی، شناسایی و جذب نخبگان دانشجویی و هدایت آن‌ها در راستای تعامل با موسسه، افزایش پتانسیل طرفین به‌منظور رفع مسائل و چالش‌های موسسه، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و رویدادهای مختلف در حوزه‌های مورد توافق، از جمله مواردی است که دانشکده ریاضی متعهد اجرای آن است. همچنین مقرر شد دانشکده ریاضی پس از شناسایی دانشجویان علاقمند به کار دانشجویی، کارآموزی و کارورزی، افراد توانمند را به موسسه کیفیت رضوی معرفی کند.

استفاده از علم ریاضی برای حل برخی مسائل حوزه‌های اجرایی

علیرضا سهیلی رئیس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی نیز درباره اهمیت همکاری میان دانشگاه و بخش‌هایی اجرایی گفت: توسعه همکاری میان صنعت و دانشگاه باعث حل مشکلات حوزه‌های اجرایی می‌شود و از آنجایی رویکرد این دانشکده بر آموزش و پژوهش و همچنین توجه به اثرگذاری اجتماعی متمرکز شده، در هر جایی که علم ریاضیات بتواند موثر واقع شود، از توانایی‌های اساتید و دانشجویان نخبه برای رفع مشکلات استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در همین راستا یکی از استادیاران دانشکده علوم ریاضی در قالب فرصتی مطالعاتی، همکاری‌ خود را با موسسه کیفیت رضوی آغاز و این موسسه از تخصص وی برای ساماندهی سایت و تحلیل برخی داده‌های مجموعه براساس نظریه گراف استفاده کرده است.

رئیس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی با بیان این‌که مدل مذکور برای نخستین بار در موسسه کیفیت رضوی ارائه و استفاده شده است، تصریح کرد: این مدل قابلیت کاهش همپوشانی سوالات و کمتر شدن تعداد سوالات چک‌لیست را دارد.

وی ادامه داد: علاوه‌براین، دانشکده علوم ریاضی در قالب تفاهم‌نامه مذکور متعهد شده پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به مسائل موجود در موسسه کیفیت رضوی همچون تحلیل داده سوق دهد. سهیلی افزود: امیدواریم این همکاری و تفاهم‌نامه، آغازی برای حل مشکلات حوزه‌های اجرایی از طریق استفاده از علم ریاضیات باشد.