20 بهمن 1399

با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی صورت گرفت؛

بهره برداری از ۵ پروژه کشاورزی آستان قدس رضوی با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال

در آستانه فرارسیدن 22 بهمن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پنج پروژه کشاورزی با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اعتبار بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

بهره برداری از ۵ پروژه کشاورزی آستان قدس رضوی با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال

به گزارش خبرنگار ما، مصطفی خاکسار قهرودی، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ابتدا با حضور در کشت و صنعت مزرعه نمونه، پروژه استخر ذخیره آب این مزرعه را افتتاح کرد و سپس در ارتباط ویدئو کنفرانسی با ۴ شهرستان انابد، تربت حیدریه، سرخس و اسفراین ۴ پروژه دیگر به مساحت 580 هکتار به بهره‌برداری رسید.بهترین بهره وری با استفاده از دانش روز جهان

قائم مقام تولیت آستان قدس در این مراسم به ظرفیت های ویژه در اختیار این آستان مقدس اشاره و تصریح کرد: آستان قدس رضوی باید در همه زمینه ها به ویژه در عرصه کشاورزی کارهای نمونه و در تراز عالی ارائه کند و با استفاده از دانش روز جهان، بهترین بهره وری را داشته باشد.

خاکسار قهرودی تصریح کرد: از نام «مزرعه نمونه» هم مشخص است که باید فعالیت های این مجموعه نمونه و الگو باشد و بهترین بهره مندی را از این اراضی که موقوفات و نذورات ارادتمندان به اهل بیت(ع) هستند، به دست آورد.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید در رابطه با تکیه به توان داخلی و بهره گیری از ظرفیت جوانان نخبه افزود: مطالبه و خواسته تولیت معزز آستان قدس رضوی نیز ادامه همین حرکت، با شتاب و جدیت بیشتر است تا بتوانیم علاوه بر الگو بودن، دیگر مجموعه ها و فعالان عرصه کشاورزی را نیز در این مسیر راهبری و هدایت کنیم.اشتغال‌زایی برای بیش از 2 هزار نفر

محمود صادقی، مدیرعامل شرکت کشاورزی رضوی نیز گفت: سالانه حدود 12 هزار هکتار کشت و کار در مجموعه شرکت کشاورزی رضوی انجام می شود که بیش از 90 درصد آن به آبیاری تحت فشار و مکانیزه مجهز است و خوشبختانه با این پیشتازی و به روز بودن، هم میزان آبیاری و هم میانگین تولیدات محصولات این مجموعه نسبت به میانگین کشوری بالاتر است.

صادقی گزارشی هم از خروجی پروژه های افتتاح شده در این مراسم ارائه و اظهار کرد: با 20 میلیارد تومان سرمایه گذاری برای بهره برداری از این 5 پروژه، 2 هزار هکتار به اراضی زیر کشت شرکت کشاورزی رضوی افزوده می شود که ۳۹۰ نفر اشتغال مستقیم و ۲هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.جزئیات پروژه هااین پروژه‌ها شامل یک استخر ذخیره آب با پوشش ژئوممبران و ظرفیت ۸۵هزار متر مکعب است که با امکان ۴ بار ذخیره‌سازی در هر سال می‌تواند برای ذخیره و استفاده سالانه ۳۴۰ هزارمترمکعب آب مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین ۴۹۰ هکتار سیستم آبیاری نوین افتتاح شد که با افزایش ۸۰ درصدی کارایی مصرف آب، منجر به افزایش سطح زیر کشت نیز می‌گردد. توسعه سطح زیر کشت در منطق دق چهلتو سرخس دیگر پروژه‌ای است که با استفاده از منابع آبی سد دوستی به بهره‌برداری رسید. با افتتاح این پروژه‌ها در مجموع سطح زیر کشت شرکت کشاورزی رضوی ۳هزار هکتار افزایش یافته و ۳۹۰نفر اشتغال مستقیم و ۲هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.