درباره ما
ماموریت و چشم‌انداز

آستان قدس رضوی علاوه بر این که از اعتبار و دارایی‌های نامشهود عظیمی برخوردار است، ظرفیت‌های بالایی نیز دارد؛ با ترکیب این دو سرمایه، جایگاه و نقش بی بدیلی برای سازمان اقتصادی رضوی ترسیم شده و انتظار می‌رود سازمان اقتصادی رضوی کارکردهایی فراتر از کسب و کارهای معمول داشته باشد.

موضوع فعالیت سازمان اقتصادی رضوی، «مدیریت شرکت‌ها و مؤسسات اقتصادی وابسته به آستان قدس رضوی» است. با توجه به تراز آستان قدس رضوی مدیریت این شرکت‌ها و مؤسسات در راستای دو مأموریت انجام می‌شود:

  1. مدیریت دارایی‌ها و تأمین درآمد برای آستان قدس رضوی
  2. تعالی نظام اقتصادی در راستای اقتصاد اسلامی

بهره‌برداری بهینه از موقوفات و نذورات آستان قدس، اولین مأموریت سازمان اقتصادی رضوی است. بر اساس خط‌‌مشی‌های تعیین شده (مانند اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان، مردمی کردن اقتصاد و کاهش تصدی گری) تأمین درآمد صرفا بر اساس معیارهای سودآوری نبوده و حل مسائل اقتصادی کشور نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. سازمان اقتصادی رضوی یک سازمان پیشران (توسعه‌ای) است که اهداف «سودآوری» و «حل مسائل اقتصادی کشور» را به‌ طور همزمان پیگیری می‌کند.

در راستای این ماموریت‌ها، با اتکال به قدرت لایزال الهى و در پرتو ایمان و عزم ملى و کوشش برنامه‌ریزى شده و مدبرانه جمعى و در مسیر تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسى، آستان قدس رضوی با سرمایه گران‌سنگ انتساب به بارگاه منور حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در سال ۱۴۰۴ این گونه خواهد بود: «پیشرو، پیشران و الهام‌بخش در اقتصاد اسلامی»

مسیر دستیابی به چشم‌انداز «پیشرو، پیشران و الهام‌بخش در اقتصاد اسلامی» شامل ۳ مرحله «آمادگی، جهش و گسترش» است. در سال ۱۳۹۸ که سال دوم (و آخر) مرحله آمادگی بوده، اصلاحات ساختاری و زیرساخت‌های حرکت به سمت چشم‌انداز شکل گرفته‌اند.